fallback

Директорът на АЕЦ "Козлодуй" поиска актуализация на енергийната стратегия

Само нов анализ на сектора ще даде отговор нужна ли е втора ядрена централа, смята Валентин Николов

14:37 | 04.06.13 г. 4

България трябва да актуализира своята енергийна стратегия, смята директорът на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов, цитиран от БТА. На базата на проучванията ще стане ясно на какви мощности ще заложи държавата. Така ще може да бъде даден и отговор на въпроса нужна ли ни е нова ядрена централа. 

В сегашната енергийна стратегия е записано, че до 2020 година трябва да бъдат изградени нови 2 хил. мегавата мощности. В същото време и някои от мощностите на топлоцентралите ще бъдат закрити, защото не отговарят на европейските изисквания, припомни още Николов.

На въпрос кой вариант е по-удачен – 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ или нова централа в Белене, Валентин Николов коментира, че два нови блока в първата ни ядрена централа биха имали предимството на изградената инфраструктура, кадрите и хранилището за отработено гориво.

Пред журналисти Николов призна още, че е привърженик на идеята 3 и 4 блок в Козлодуй да заработят отново. В тях са вложени много средства за подобряване на безопасността им, а и двата блока са затворени несправедливо, по думите на директора на централата.

Той коментира и изграждането на нови мощности в Турция, които според него не обезсмислят изграждането на нови мощности у нас. Турция ще изкупува електричество в продължение на 18-20 години от одобрените проекти. Цената им обаче е висока за българските стандарти, така че българска централа може да се конкурира с техните цени.

Припомняме ви, че в своя доклад за състоянието на енергетиката у нас и Световната банка, и Европейската комисия, заявиха, че страната ни няма нужда от нови мощности. Част от мотивите беше евтиният ток от проекти в съседни държави. Другите основания са големият потенциал пред повишаването на енергийната ефективност и демографските процеси в страната. 

Николов уточни още, че южната ни съседка ще се присъедини към европейската енергийна система. По този начин енергийната система в Турция ще стане добре балансирана. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:15 | 14.09.22 г.
fallback